עורך דין טל קדש - אכיפה בררנית בביצוע צווי הריסה מנהליים
עו"ד טל קדש - עורך דין ארנונה והיטלים, ליטיגציה ונ

עו"ד טל קדש - מיסוי מוניציפלי ▪️ ליטיגציה מנהלית, אזרחית ומסחרית ▪️ נוטריון

Dun's 100 - דירוג מיסוי מוניציפלי - משרד עו"ד טל ק
BDI CODE- דירוג מיסוי מוניציפאלי - משרד עורכי דין
בקרו אותנו גם בפייסבוק
פנה אלינו לייעוץ
arrow-left, arrow-left, previous, left
יש לך שאלה?

אכיפה בררנית בביצוע צווי הריסה מנהליים

על פי סעיף 228 לחוק התכנון והבניה, בעלים או מחזיק של נכס אשר נפגע מצו מנהלי ראשי להגיש בקשה לבטל את הצו מבית המשפט לעניינים מקומיים וזאת בתוך 15 ימים ממועד המצאת הצו

במקרים רבים, ניתן בהחלט להתמודד עם צו להריסת נכס או חלק מבנייה בשל טענות שונות הנוגעות לחוקי התכנון והבניה והמשפט המנהלי.
לעיתים, בכל הקשור לביצוע צווי הריסה מנהליים, קיים בסיס לביטול כתב אישום מכח סעיף 149(10) לחוק סדר הדין הפלילי שעניינו טענת הגנה הקרויה- טענת ההגנה מן הצדק.

ההגנה מן הצדק מושתתת על ענישה מתונה ומידתית אם מצליח הנאשם להוכיח כי הרשות נוקטת באכיפה בררנית או בהתנהלות הנוגעת עקרונות של צדק והגינות, לה מחוייבת הרשות כחלק מהמשפט המנהלי.

מניסיון של משרדנו, לעיתים רשות אוכפת בגין בניה בנכס מסוים, בעוד שאותו נכס צמוד או סמוך  אינו נאכף באופן המצריך בירור מעמיק נוסף ביחס לאופן קבלת החלטות הרשות והשיקולים המונחים לפתח גורמי המקצוע.

יש לקחת בחשבון כי לעיתים קרובות החלטה  שלפקחי הרשות לצאת לביקורת הינה פועל יוצא של מקרה הלשנה על בניה בלתי חוקית לכאורה, ועל כן מחויבת היא לבצע מלאכתה ולצאת לשטח להחקות אחר הפעולות שבוצעו ללא קבלת אישור מוסמכים, ואולם על אותה החלטה בדבר הריסת נכס באמצעות צו שיפוטי, להתקבל לעניות דעתנו במבט רוחבי ביחס לכלל בעלי נכסים דומים וזהים המצויים בסמיכות, לאחר קבלת החלטות מובנית, מושכלת, ולו בשל עיקרון השוויון לו מחויבת כל רשות ציבורית באשר היא.
 
למשל אכיפה ביחס לדירה אחת בבנין ולא ביחס לאותה דירה עולה כדי אכיפה בררנית אשר על הרשות ליתן נימוקים כבדי משקל ביחס להחלטה. הדוגמאות מגוונות.
בפסיקה נקבע כי בחינה של אכיפה בררנית מחייבת להגדיר מהי קבוצת השוויון, כלומר על הנאשם להציג ראיות ביחס לאותה קבוצת ייחוס אשר ביחס אליה נוקטת העירייה בדין אחר.

כמו כן, יש לבדוק החלטת הרשות נתקבלה בשל שיקולים לגיטימיים או שמה משיקולים פסולים המדיפים ריח של התעמרות בתושב בעל הנכס או מחזיקו.
אם וכאשר מצליחים להרים את הנטל הראשוני בדבר ביצוע הבחנה בלתי ראויה מצד הרשות, עובר הנטל אל הרשות להוכיח בבית המשפט את הטענות של הנאשם.

עוה"ד טל קדש עוסק במשפט מנהלי- התמודדות של תושב אל מול קבלת החלטות של רשות לרבות בעיכוב הליכי הריסה מכח צווי הריסה מנהליים, מיסוי מוניציפאלי.
מייל: tal@kadesh-law.co.il, טלפון: 6121281 - 03
 
*כל המוצג במאמר זה הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות יעוץ ו/או חוות דעת משפטית כלשהי. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.