עורך דין טל קדש - חברת חשמל השמידה פסל ותפצה את לקוח המשרד בסך של כ- 150,000 ₪
עו"ד טל קדש - עורך דין ארנונה והיטלים, ליטיגציה ונ

עו"ד טל קדש - מיסוי מוניציפלי ▪️ ליטיגציה מנהלית, אזרחית ומסחרית ▪️ נוטריון

Dun's 100 - דירוג מיסוי מוניציפלי - משרד עו"ד טל ק
BDI CODE- דירוג מיסוי מוניציפאלי - משרד עורכי דין
בקרו אותנו גם בפייסבוק
פנה אלינו לייעוץ
arrow-left, arrow-left, previous, left
יש לך שאלה?

חברת חשמל השמידה פסל ותפצה את לקוח המשרד בסך של כ- 150,000 ₪

לקוח המשרד, דניאל קיש, הינו פסל ואומן מוכר ובעל מוניטין רב. דניאל יצר פסל אובליסק העשוי מאבן מדברית, המיתמר לגובה 7 נ' ובמשקל 70 טון.

הפסל הוצב בפארק פסלים ייחודי ומרהיב ביופיו במצפה רמון החל משנת 1995.

על האובליסק חרט הפסל את סיפור יציאת מצרים בכתב חרטומים. אובליסקים קדומים נבנו מגוש סלע יחיד במצרים הקדומה.

במהלך עבודות תשתית של חברת חשמל, הפסל נהרס כליל והושמד. התובע קיבל טלפון שבה סופר לו שפסלו מוטל על הקרקע.

משרד עו"ד טל קדש הגיש בשם הלקוח, תביעה כספית כנגד חברת חשמל וחברת הביטוח אשר ביטחה את הכלי ההנדסי אשר השמיד את הפסל, וזאת לפיצוי הלקוח בגין הפגיעה ביצירה האומנותית, ופגיעה בזכותו המוסרית לשלמות היצירה.

הפסל מהווה "יצירה אומנותית" וכן "יצירת פיסול" בהתאם להגדרות הקבועות בחוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, והוא מוגן בזכות יוצרים.

בכתב התביעה נטען על ידינו כי חברת חשמל פגעה בזכות המוסרית של התובע, כלומר הטילה פגם ביצירה העולה כדי השמדתה הטוטלית, תוך פגיעה בשמו ובכבודו של האומן בעל זכות היוצרים, כאמור בסעיף 46 לחוק זכות יוצרים: "זכות מוסרית ביחס ליצירה היא זכות היוצר - (1) כי שמו ייקרא על יצירתו בהיקף ובמידה הראויים בנסיבות העניין; (2) כי לא יוטל פגם ביצירתו ולא ייעשה בה סילוף או שינוי צורה אחר, וכן כי לא תיעשה פעולה פוגענית ביחס לאותה יצירה, והכל אם יש באילו מהם כדי לפגוע בכבודו או בשמו של היוצר".

במסגרת פשרה, אשר הושגה בין הצדדים לאחר הגשת תביעה באמצעות עו"ד טל קדש, פוצה האומן בסך כולל של כ- 150,000 ₪ על ידי חברת החשמל וחברת הביטוח, בגין הפגיעה בזכות המוסרית מעצם השמדת היצירה האומנותית, בגין הפגיעה במוניטין האומן, לנוכח העדרו של הפסל מפארק לפיסול מדברי, ובגין עגמת הנפש שנגרמה לו.