עורך דין טל קדש - מיסוי מוניציפאלי: מי זכאי לתשלום מופחת של ארנונה?
עו"ד טל קדש - עורך דין ארנונה והיטלים, ליטיגציה ונ

עו"ד טל קדש - מיסוי מוניציפלי ▪️ ליטיגציה מנהלית, אזרחית ומסחרית ▪️ נוטריון

Dun's 100 - דירוג מיסוי מוניציפלי - משרד עו"ד טל ק
BDI CODE- דירוג מיסוי מוניציפאלי - משרד עורכי דין
בקרו אותנו גם בפייסבוק
פנה אלינו לייעוץ
arrow-left, arrow-left, previous, left
יש לך שאלה?

מיסוי מוניציפאלי: מי זכאי לתשלום מופחת של ארנונה?

ארנונה היא מס מוניציפאלי שנגבה על ידי הרשויות המקומיות ממחזיקי מבנים וקרקעות בתחילת כל שנת מס. מדי שנה שיעור הארנונה מתעדכן באופן אוטומטי על פי נוסחה המורכבת מהשינויים במדד המחירים לצרכן ובשכר המגזר הציבורי.

הנחות בארנונה כל ההנחות בארנונה חייבות להיות כתובות בחוק ולא ניתן לחרוג מהן, מדגיש עו”ד קדש, גם לא באישור ראש הרשות המקומית. ההנחות ניתנות הן עבור מצב סוציאלי (כמו למשל הכנסה מועטה, נכות, ניצולי שואה, עיוורים, עולים חדשים, חיילים וכו’), והן עבור סיווגים שונים של הנכס. כמו כן ישנם גופים הזכאים להנחה כמו בתי תפילה, נכסי מדינה, מוסדות מתנדבים לתועלת הציבור ועוד.  “חשוב תמיד לברר מול הרשות המקומית מהן ההקלות הניתנות ולהגיש בקשה באופן מסודר ובצירוף המסמכים הרלוונטיים”, מסביר עו”ד קדש, “את הבקשה יש לנסח במקצועיות ומיותר לציין שרצוי לפנות לקבלת ייעוץ משפטי”.

עו”ד טל קדש מציין כי בכל הנוגע לארנונה עסקית, על מנת להפחית את התשלום מומלץ לבעלי חברות לערוך מספר בדיקות:
  • שטח הנכס - לא אחת, השטחים עליהם נמצאים מפעלים או עסקים הם רחבים והדבר מהווה קרקע פורייה (תרתי משמע) לטעויות בחישוב. רצוי לוודא שהשטח אכן תואם למצב העובדתי ושהופחתו ממנו אזורים שאינם ברי חיוב או שטחים בעלי תעריף חיוב נמוך.
  • סיווג הנכס - ישנם סיווגים הזכאים לתעריף נמוך יחסית ומומלץ לבחון סיווגים בתעריפים נמוכים שיכולים להתאים לעסק. כך למשל מפעלים המסווגים כ”תעשיה” עשויים להיות זכאים לתעריף מוזל וחברות היי-טק המסווגות כ”בית תוכנה” משלמות ארנונה פחותה יחסית לחברות הרשומות כ”עסקים” או “משרדים”.
  • מצב פיזי של הנכס - במידה שהתבצעו שיפוצים בעסק, שחלק מהנכס לא היה בשימוש או עמד ריק, ניתן להגיש בקשה ל”פטור נכס לא ראוי” או “פטור נכס ריק”, לגבי אותו אזור.
“אם נמצאה טעות בנוגע לשטח הנכס, זהות המחזיק, הסיווג או אזור החיוב, יש להגיש השגה תוך 90 ימים למנהל הארנונה הקיים בכל רשות”, מסביר עו”ד קדש, “אולם התנהלות נכונה מול חיובי ארנונה שנגבו שלא כדין איננה דבר של מה בכך. כבעל משרד העוסק בתחום אני יכול להעיד כי שהתהליך מבוצע בצורה נכונה התמורה יכולה להיות משמעותית ביותר. לאורך השנים זכיתי לסייע ללקוחות רבים לחסוך סכומים ניכרים בזכות ניהול הליכים מקצועי מול מנהל הארנונה, ועדות ערר ובתי המשפט לעניינים מנהליים”.

עו”ד קדש מדגיש כי אל לו לבעל מקרקעין לעשות דין לעצמו גם אם הוא בטוח שהצדק עמו. “ארנונה יש לשלם בזמן או לכל הפחות להגיש השגה במועד”, הוא אומר ומתריע, “הרשויות המקומיות רשאיות ואף מפעילות סנקציות שונות על מי שלא שילם את חובו וביניהן עיקולים מיידיים”.

לינק לכתבה >>